Prime XBT е берза за тргување со деривати базирана на Биткоин која ви овозможува да тргувате не само со криптовалути, туку и со традиционални финансиски инструменти како што се Forex, S&P 500 и Nasdaq композитни индекси, стоки како сурова нафта и природен гас и многу повеќе.

И покрај разновидноста на избори, Prime XBT е исклучително едноставен за користење, бидејќи дури и обичен почетник може да отвори сметка и да ја вчита со Bitcoin (BTC) за неколку минути. Платформата овозможува до 100x тргување со крипто потпора и до 1000x потпора за тргување со Forex. Платформата е достапна за трговци од повеќе од 150 земји ширум светот.

Општи информации

 • Веб адреса: Prime XBT
 • Контакт за поддршка: Линк
 • Главна локација: Сејшели
 • Дневен волумен: ? БТК
 • Достапна мобилна апликација: да
 • Децентрализирано е: Не
 • Матична компанија: PrimeXBT Trading Services
 • Видови трансфери: кредитна картичка, дебитна картичка, крипто трансфер
 • Поддржан фиат:
 • Поддржани парови: 10
 • Има токен: -
 • Надоместоци: Многу ниски

Добрите

 • Способност да се тргува со криптовалути и традиционални средства
 • До 100x потпора за крипто и 1000x потпора за Forex
 • Брз процес на пријавување без потреба од KYC
 • Овозможува купување Биткоин на платформата
 • Ниски давачки

Конс

 • Само 5 криптовалути со кои може да се тргува
 • Платформа само за биткоин
 • Нерегулирана размена

Слики од екранот

Преглед на PrimeXBT Преглед на PrimeXBT Преглед на PrimeXBT Преглед на PrimeXBT Преглед на PrimeXBT


Преглед на PrimeXBT


Преглед на Prime XBT: Главни карактеристики

Prime XBT е одлична размена за тргување со маргина на криптовалути за трговци кои бараат начин да ги зголемат своите биткоини (BTC). Основните карактеристики што го прават да се издвојува вклучуваат:

Размена само за биткоин. Нема да можете да депонирате друг вид криптовалута на Prime XBT.
Способност да се тргува со традиционални средства, како и со врвни криптовалути. Тргувајте со биткоин, етер, лајткоин, EOS и XRP заедно со SP 500, FTSE100, NASDAQ, JAPAN, Forex, злато, природен гас, сребро, сурова нафта и многу повеќе.
Моќна и добро дизајнирана платформа со приспособливи виџети. Доаѓа со повеќе од 12 интегрирани даватели на ликвидност, кој е способен да изврши до 12.000 налози во секунда и се грижи просечната нарачка да се изврши за помалку од 7,12 ms.
Коска интеграција. Prime XBT се интегрира директно со друга крипто социјална платформа за тргување Covesting, која ви овозможува да ги гледате и копирате активностите на искусни трговци.
Платформа со ниски такси. Prime XBT е исклучително транспарентен кога станува збор за такси и гарантира некои од најниските такси таму.
Приватност. Prime XBT е платформа за заштита на приватноста, што значи дека нема проверки на KYC (познајте го вашиот клиент) пред да започнете со тргување.

Сè на сè, Prime XBT е амбициозен играч во развој во сферата на тргување со маргина. Веројатно ќе продолжи да ја шири својата база на лојални корисници и да стане врвна дестинација и за нови и за искусни трговци со маргина, имајќи го предвид неговиот фокус насочен кон корисниците, практичноста и постојано растечката постава на функции.

Позадина

Prime XBT е основана и регистрирана во Сејшели во 2018 година под името на холдинг компанијата Prime XBT trading services (148707). Сепак, платформата не ги лансираше своите трговски услуги до почетокот на 2019 година.

Подоцна во 2019 година, Prime XBT отвори канцеларија и во Сент Винсент Гренадини и го пресели својот домен и трговската инфраструктура во таканаречениот светски главен град на криптовалутите - Швајцарија.

Во моментов, компанијата тврди дека обработува приближно 375 милиони американски долари дневно во просек, а се вели дека вработува над 40 вработени во 3 канцеларии.

Prime XBT работи на начин без граници, што доаѓа со минимална усогласеност со локалните регулативи. Од денес, платформата е достапна во повеќе од 150 земји, но не е достапна во САД, Квебек (Канада), Алжир, Еквадор, Етиопија, Куба, Крим и Севастопол, Иран, Сирија, Северна Кореја и Судан.

Веб-страницата е достапна на осум меѓународни јазици: англиски, кинески, шпански, јапонски, корејски, португалски, руски и турски.
Преглед на PrimeXBT

Prime XBT такси

Во однос на надоместоците, Prime XBT е на долниот крај на размена. Платформата не наплаќа никакви надоместоци за депозит, но секое повлекување ќе ве чини 0,0005 BTC - стандардна такса за покривање на трошоците за трансакцијата на Bitcoin. Спротивно на тоа, BitMEX, друга популарна размена на деривати на биткоин, исто така, вели дека наплатува само мала такса за покривање на трошоците за трансакцијата на БТК, но забележано е дека им наплаќа на луѓето приближно. 0,001 BTC што не е многу, но двојно поскапо.

Освен тоа, можете веднаш да ја искористите функцијата „Купи биткоин“ на Prime XBT, која ви овозможува да купувате и депонирате биткоини директно во платформата преку интеграција на Changelly . Changelly ви овозможува да купувате биткоини директно со вашата банкарска картичка VISA или MasterCard, што е исклучително погодно, но имајте предвид дека стандардната трансакција со банкарска картичка доаѓа со такси од 5% Changelly и 5% Simplex кои се собираат на повисоки од 10% од вкупниот износ. провизија за износот на трансакцијата.
Преглед на PrimeXBT

Други главни давачки во Prime XBT се Трговски надоместоци и финансирање преку ноќ .

Провизијата за трговија се наплаќа секој пат кога ќе отворите или затворате позиција:

 • 0,05% за трговија со криптовалути
 • 0,01% за индекси и стоки
 • 0,001% за Forex

Финансирањето преку ноќ се врши само кога отворената позиција се пренесува во нов ден. Денот на тргување во Prime XBT се затвора во 00:00 UTC. Ако ја отворите и затворате позицијата во текот на истиот ден на тргување, воопшто не се наплаќаат надоместоци за финансирање преку ноќ.

Prime XBT пазар Провизија за тргување Долг дневен надомест за финансирање Скратен надоместок за дневен финансирање
БТК / УСД 0,05% - 16,0 долари за 1 БТК - 16,0 долари за 1 БТК
ЕТХ/УСД 0,05% -0,60 долари за 1 ETH -0,15 долари за 1 ETH
ЕТХ/БТК 0,05% -0,000060 ₿ на 1 ЕТХ -0,000015 ₿ на 1 ЕТХ
LTC/USD 0,05% -0,20 долари за 1 LTC - 0,05 долари за 1 LTC
LTC/BTC 0,05% -0,000020 ₿ на 1 LTC -0,000005 ₿ на 1 LTC
XRP/USD 0,05% -0,00054 долари за 1 XRP -0,00003 долари за 1 XRP
XRP/BTC 0,05% -0,00000054 ₿ на 1 XRP -0,00000003 ₿ на 1 XRP
EOS/USD 0,05% -0,012 долари за 1 EOS -0,003 долари за 1 EOS
EOS/BTC 0,05% -0,0000012 ₿ на 1 EOS -0,0000003 ₿ на 1 EOS

Но, како се рангираат надоместоците на Prime XBT во споредба со другите берзи за тргување со маргина? Ајде да погледнеме набрзина:

Размена Левериџ Криптовалути Надоместоци Врска
Prime XBT 100x 5 0,05% Тргувајте сега
BitMEX 100x 8 -0,025% - 0,075% Тргувајте сега
еТоро 2x 15 0,75% - 2,9% Тргувајте сега
Binance 3x 17 0,2% Тргувајте сега
Битовен 20x 13 0,2% Тргувајте сега
Кракен 5x 8 0,01 - 0,02% ++ Тргувајте сега
Gate.io 10x 43 0,075% Тргувајте сега
Полониекс 5x 16 0,08% - 0,2% Тргувајте сега
Битфинекс 3,3x 25 0,1% - 0,2% Тргувајте сега

Како што можете да видите, Prime XBT нуди убедливо најниски такси за тргување на пазарот, што го прави одлична размена за тргување со маргина со криптовалути или други финансиски инструменти.

Платформата е исклучително транспарентна кога станува збор за различни трошоци и ви ја олеснува математиката - нема скриени трошоци.

Преглед на PrimeXBT


Prime XBT Security

Безбедноста е убедливо најкритичниот аспект на која било платформа за тргување. Prime XBT сè уште не е хакиран и генерално се смета за безбедна и доверлива платформа.

Повеќето од биткоините складирани на паричникот на платформата се чуваат во ладно складирање - безбедно складирање заклучено офлајн за да се минимизираат шансите за неовластен пристап. Средствата што се потребни за покривање на секојдневните повлекувања се чуваат во врел паричник. Трансферите помеѓу топлите и ладните паричници се потврдуваат со користење на повеќе потписи, што се смета за стандардна безбедносна мерка во индустријата и помага да се ублажат ризиците од само една точка на дефект.

Други безбедносни мерки што ги применува размената ја вклучуваат заштитата на Cloudfare од напади со дистрибуирано одбивање на услуги (DDoS). Хардверот на платформата е хостиран на серверите на веб-услугите на Амазон, давајќи ѝ доволен капацитет да работи со својот моќен и ефикасен мотор за тргување.

Сите податоци што се разменуваат помеѓу вас и платформата се шифрирани со целосно SSL шифрирање и речиси е невозможно да се пресретнат.

Од корисничката страна на нештата, Prime XBT ви овозможува да ја заштитите вашата сметка користејќи силна комбинација на е-пошта плус лозинка, заедно со 2FA базирана на Google Authenticator (автентикација со 2 фактори). Освен тоа, ја штити вашата лозинка и приватност со хаширање со користење на bcrypt со фактор на цена од 12 и шифрирање на сите други чувствителни податоци.

Безбедноста на Prime XBT добива значителни реквизити за заштита на приватноста на нивните корисници, исто така. Тоа не ве принудува да поминете какви било задолжителни проверки на KYC (познајте го вашиот клиент) и не ги поврзува вашите податоци со вашето име, што стандардно е голема победа за безбедноста на нивните клиенти. Не можете да станете жртва на насочено хакирање ако никој не може да ве идентификува.

Од друга страна, приватноста е најголемиот непријател на регулаторите. Оттука, Prime XBT е нерегулирана размена и не е во согласност со никакви локални банкарски ограничувања.

Меѓутоа, во случај некој да успее да влезе во вашата сметка во секој случај, вашите средства се исто така заштитени со задолжителната функција на белата листа за адреса на Bitcoin. Обезбедува дека вашите биткоини може да се повлечат само на вашите однапред одобрени БТК адреси.

Исто така, платформата ви овозможува да контролирате дали сакате да добивате известувања по е-пошта откако некој ќе се пријави на вашата сметка или вашата позиција е ликвидирана.

Накратко, Prime XBT е една од најбезбедните платформи таму. И покрај тоа што е нерегулиран, тој го компензира тоа нудејќи им на своите корисници сеопфатна безбедност во однос на безбедноста и приватноста на сметката.
Преглед на PrimeXBT

Prime XBT Дизајн и употребливост

Првото нешто што ќе го видите кога ќе се регистрирате на платформата е нејзиното беспрекорно корисничко искуство.

Всушност, потребни се помалку од една минута за да се отвори сметка, а уште неколку за да се вчита со биткоини и да се започне со тргување.

Друга импресивна карактеристика е дизајнот на платформата за тргување. Исклучително е едноставно да се движите, да поставувате нарачки, да гледате пазари и да тргувате. Меѓутоа, ако тоа не е така за вас, можете исто така да го прилагодите интерфејсот на платформата според вашите индивидуални потреби. Ако сте почетник, веројатно нема да ви треба многу време за да започнете со тргување - и покрај сите напредни алатки и графикони за тргување, Prime XBT изгледа исклучително интуитивно и лесно за корисниците.

Исто така, има мобилни апликации за Android и iOS кои ќе ви помогнат да тргувате во движење.
Преглед на PrimeXBT

Тргување на Prime XBT

Целото тргување на Prime XBT се врти околу скратување или копнеж на пазарот.

Ако очекувате пад на пазарот, можете да купите кратка позиција и да профитирате од неа доколку се оствари. Во случај да очекувате зголемување на цената, можете да долго на пазарот и да заработите од благодарноста.

Prime XBT ви овозможува да додадете потпора и на вашите занаети. Иако тргувањето со потпора е ризична активност, тоа ви овозможува да ја зголемите големината на вашата позиција со позајмување средства од платформата.

На пример, ако тргувате со пазар на БТК/УСД со потпора 1:100 користејќи 1000 американски долари од вашите средства, големината на вашата позиција достигнува 100.000 американски долари. Таквата позиција значи поголема потенцијална добивка, но и поголем ризик од ликвидација - колку е поголема потпора, толку помалку флуктуации на цените се потребни за да ги затворите вашите позиции и да ги ликвидирате вашите средства.

Преглед на PrimeXBT
Prime XBT ви овозможува да поставувате четири типа на нарачки:

 • Пазар (стандардно): нарачка која се извршува веднаш по тековната цена на понуда/купување.
 • Ограничување: нарачка што ви овозможува да поставите понуда по посакувана цена. Ќе се изврши кога пазарната цена ќе ја достигне.
 • Стоп: нарачка што ви овозможува да ја затворите позицијата доколку пазарот достигне одредено ниво.
 • OCO: нарачка што ја користат искусни трговци за комбинирање на стоп налог со гранична наредба за ублажување на ризиците од позицијата.

Покрај тоа, можете да поставите стоп загуба или да земате нивоа на профит за секоја трговија. Оваа одлика е многу корисна ако имате на ум конкретни цели пред да влезете во позицијата.


Поддршка на клиентите

Во случај да имате какви било прашања за платформата Prime XBT или за тргување, можете да го користите нејзиниот дел ЧПП за да најдете одговори.

Освен тоа, платформата има разговор за поддршка на клиентите и е-пошта за поддршка. И двата канали за поддршка се отворени за пораки 24/7.
Преглед на PrimeXBT

Методи на депозит и повлекување

Минималниот депозит на Prime XBT размена е 0,001 BTC. Ако одлучите да користите потпора, тоа ќе ви овозможи да отворите позиции во вредност од 0,1 BTC.

Алтернативно, можете да го надополните вашиот биткоин паричник користејќи ја интеграцијата Changelly. Ви овозможува да купувате биткоини директно користејќи ја вашата кредитна или дебитна картичка. Целата операција чини приближно 10% од износот за купување.

Што се однесува до повлекувањата, нема ограничувања, но износот треба да биде поголем од однапред поставената такса за трансакција на мрежата на биткоин од 0,0005 BTC.

Prime XBT обработува повлекувања само еднаш дневно, некаде помеѓу 12:00 и 14:00 UTC. Според веб-страницата на компанијата, секое повлекување побарано пред 12:00 UTC ќе биде обработено истиот ден, но повлекувањата побарани по 12:00 UTC ќе бидат обработени само следниот ден.
Преглед на PrimeXBT

Како да се регистрирате и да започнете со тргување на Prime XBT

Регистрирањето сметка за да започнете со тргување на Prime XBT трае само неколку минути. Еве низ што треба да поминете:

 1. Формулар за регистрација. Регистрирајте се со вашата е-пошта, потврдете ја и најавете се на платформата.
 2. Финансирајте ја вашата сметка. Депонирајте ги вашите биткоини директно на платформата. Ако сè уште немате, можете да го купите со вашата кредитна или дебитна картичка таму преку интеграција на Changelly.
 3. Започнете со тргување. Тоа е тоа! Можете да тргувате со криптовалути, девизен курс, стоки и други индекси со до 1000x потпора.

Заклучок

Prime XBT е ѕвезда во подем во нишата за тргување со деривати. Платформата се издвојува по тоа што зазема јасен став против присилните прописи против приватноста, што е огромен плус за ентузијастите за приватност.

Трговската платформа на Prime XBT е прилагодена и за искусни корисници, како и за почетници и обезбедува искуство без неред и покрај многуте напредни функции.

Користењето на паметни интеграции како што се Changelly или Covesting е паметен и отворен пристап за подобрување на функционалноста на платформата надвор од нејзиниот стандарден домен и сочинува добро искуство за тргување.

Сè на сè, релативно нов Prime XBT веќе се покажува како сериозен играч во индустријата за трговија со крипто.

Одрекување: Тргувањето со маргина се смета за ризична активност, затоа трудете се и никогаш не тргувајте повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите.

Резиме

 • Веб адреса: Prime XBT
 • Контакт за поддршка: Линк
 • Главна локација: Сејшели
 • Дневен волумен: ? БТК
 • Достапна мобилна апликација: да
 • Децентрализирано е: Не
 • Матична компанија: PrimeXBT Trading Services
 • Видови трансфери: кредитна картичка, дебитна картичка, крипто трансфер
 • Поддржан фиат:
 • Поддржани парови: 10
 • Има токен: -
 • Надоместоци: Многу ниски

Thank you for rating.