Prime XBT është një bursë tregtare e derivateve me bazë Bitcoin që ju lejon të tregtoni jo vetëm kriptovaluta, por edhe instrumente financiare tradicionale si Forex, S&P 500 dhe indekset e përbërë Nasdaq, mallra si nafta e papërpunuar dhe gazi natyror, dhe më shumë.

Pavarësisht shumëllojshmërisë së zgjedhjeve, Prime XBT është jashtëzakonisht i thjeshtë për t'u përdorur, pasi edhe një fillestar i thjeshtë mund të hapë një llogari dhe ta ngarkojë atë me Bitcoin (BTC) brenda pak minutash. Platforma lejon deri në 100x tregtimin e levave të kriptove dhe deri në 1000x levën për tregtitë Forex. Platforma është e disponueshme për tregtarët nga më shumë se 150 vende në mbarë botën.

Informacion i përgjithshëm

 • Adresa e internetit: Prime XBT
 • Kontakti i mbështetjes: Link
 • Vendndodhja kryesore: Seychelles
 • Vëllimi ditor: ? BTC
 • Aplikacioni celular i disponueshëm: Po
 • Është e decentralizuar: Jo
 • Kompania mëmë: PrimeXBT Trading Services
 • Llojet e transfertave: Kartë Krediti, Kartë Debiti, Transferim Kripto
 • Fiat i mbështetur:
 • Çiftet e mbështetura: 10
 • Ka shenjë: -
 • Tarifat: Shumë të ulëta

Pro

 • Aftësia për të margjinuar kriptovalutat dhe asetet tradicionale
 • Deri në 100x levë për kripto dhe 1000x levë për Forex
 • Procesi i shpejtë i regjistrimit pa kërkuar KYC
 • Lejon blerjen e Bitcoin në platformë
 • Tarifa të ulëta

Kundër

 • Vetëm 5 kriptovaluta të tregtueshme
 • Platformë vetëm për Bitcoin
 • Shkëmbimi i parregulluar

Pamjet e ekranit

Rishikimi i PrimeXBT Rishikimi i PrimeXBT Rishikimi i PrimeXBT Rishikimi i PrimeXBT Rishikimi i PrimeXBT


Rishikimi i PrimeXBT


Rishikimi i Prime XBT: Karakteristikat kryesore

Prime XBT është një shkëmbim i shkëlqyer tregtimi i marzhit të kriptomonedhës për tregtarët që kërkojnë një mënyrë për të rritur zotërimet e tyre të bitcoin (BTC). Karakteristikat kryesore që e bëjnë atë të dallohet përfshijnë:

Shkëmbim vetëm me Bitcoin. Nuk do të mund të depozitoni asnjë lloj tjetër kriptomonedhe në Prime XBT.
Aftësia për të marzhuar tregtimin e aseteve tradicionale, si dhe kriptovalutave kryesore. Tregtoni bitcoin, eter, litecoin, EOS dhe XRP së bashku me SP 500, FTSE100, NASDAQ, JAPONI, Forex, Ar, Gaz Natyror, Argjend, Naftë bruto dhe shumë më tepër.
Platformë e fuqishme dhe e dizajnuar mirë me miniaplikacione të personalizueshme. Ai vjen me më shumë se 12 ofrues të integruar të likuiditetit, i cili është i aftë të ekzekutojë deri në 12,000 porosi në sekondë dhe siguron që porosia mesatare të ekzekutohet në më pak se 7,12 ms.
Integrimi lakmues. Prime XBT integrohet drejtpërdrejt me një tjetër platformë të tregtimit social të kriptove Covesting, e cila ju lejon të shikoni dhe kopjoni veprimet e tregtarëve me përvojë.
Platforma me tarifa të ulëta. Prime XBT është jashtëzakonisht transparent kur bëhet fjalë për tarifat dhe garanton disa nga tarifat më të ulëta atje.
Privatësia. Prime XBT është një platformë pro privatësisë, që do të thotë se nuk ka kontrolle KYC (njoh klientin tuaj) përpara se të filloni tregtimin.

Në përgjithësi, Prime XBT është një lojtar ambicioz në zhvillim në sferën e tregtimit të marzhit. Ka të ngjarë të vazhdojë të zgjerojë bazën e tij besnike të përdoruesve dhe të bëhet një destinacion kryesor për tregtarët e rinj dhe me përvojë të marzhit, duke marrë parasysh fokusin e tij të orientuar nga përdoruesi, komoditetin dhe një grup karakteristikash gjithnjë në rritje.

Sfondi

Prime XBT u themelua dhe u regjistrua në Seychelles në 2018 nën emrin e kompanisë mbajtëse Prime XBT trading services (148707). Sidoqoftë, platforma nuk i nisi shërbimet e saj tregtare deri në fillim të vitit 2019.

Më vonë në vitin 2019, Prime XBT hapi gjithashtu një zyrë në St. Vincent The Grenadines dhe zhvendosi domenin e saj dhe infrastrukturën tregtare në të ashtuquajturin kryeqyteti botëror i kriptomonedhës - Zvicra.

Për momentin, kompania pretendon të përpunojë mesatarisht rreth 375 milionë dollarë në ditë dhe thuhet se punëson mbi 40 punonjës në 3 zyra.

Prime XBT funksionon në një mënyrë pa kufij, e cila vjen me pajtueshmëri minimale me rregulloret lokale. Që nga sot, platforma është e aksesueshme në më shumë se 150 vende, por nuk është e disponueshme në Shtetet e Bashkuara, Québec (Kanada), Algjeri, Ekuador, Etiopi, Kubë, Krime dhe Sevastopol, Iran, Siri, Korenë e Veriut dhe Sudan.

Faqja e internetit është në dispozicion në tetë gjuhë ndërkombëtare: anglisht, kinezisht, spanjisht, japonisht, koreanisht, portugalisht, rusisht dhe turqisht.
Rishikimi i PrimeXBT

Tarifat kryesore të XBT

Për sa i përket tarifave, Prime XBT është në skajin më të ulët të shkëmbimeve. Platforma nuk ngarkon asnjë tarifë depozite, por çdo tërheqje do t'ju kushtojë 0,0005 BTC - një tarifë standarde për të mbuluar koston e transaksionit tuaj Bitcoin. Në të kundërt, BitMEX, një shkëmbim tjetër i njohur i derivateve të Bitcoin thotë gjithashtu se ngarkon vetëm një tarifë të vogël për të mbuluar koston e transaksionit BTC, por është vërejtur se i ngarkon njerëzit përafërsisht. 0,001 BTC që nuk është shumë, por dy herë më e shtrenjtë.

Përveç kësaj, ju mund të përdorni në çast veçorinë "Bli Bitcoin" të Prime XBT, e cila ju lejon të blini dhe depozitoni bitcoin drejtpërdrejt në platformë përmes integrimit Changelly . Changelly ju lejon të blini bitcoin drejtpërdrejt me kartën tuaj bankare VISA ose MasterCard, e cila është jashtëzakonisht e përshtatshme, por kini parasysh që transaksioni standard i kartës bankare vjen me një tarifë 5% Changelly dhe 5% Simplex që shtohen në një më shumë se 10% të totalit. tarifa e shumës së transaksionit.
Rishikimi i PrimeXBT

Tarifa të tjera kryesore në Prime XBT janë Tarifa e Tregtisë dhe Financimi gjatë Natës .

Tarifa e Tregtisë tarifohet sa herë që hapni ose mbyllni një pozicion:

 • 0.05% për tregtimin e kriptomonedhave
 • 0.01% për indekset dhe mallrat
 • 0.001% për Forex

Financimi gjatë natës kryhet vetëm kur një pozicion i hapur bartet në një ditë të re. Një ditë tregtimi në Prime XBT mbyllet në orën 00:00 UTC. Nëse hapni dhe mbyllni pozicionin gjatë së njëjtës ditë tregtimi, nuk tarifohen fare tarifa të financimit gjatë natës.

Tregu kryesor XBT Tarifa e tregtimit Tarifa e financimit ditore Long Shkurt tarifa ditore e financimit
BTC/USD 0.05% -16,0 dollarë për 1 BTC -16,0 dollarë për 1 BTC
ETH/USD 0.05% -0,60 dollarë për 1 ETH -0,15 dollarë për 1 ETH
ETH/BTC 0.05% -0,000060 ₿ për 1 ETH -0,000015 ₿ për 1 ETH
LTC/USD 0.05% -0,20 dollarë për 1 LTC -0,05 dollarë për 1 LTC
LTC/BTC 0.05% -0,000020 ₿ për 1 LTC -0,000005 ₿ për 1 LTC
XRP/USD 0.05% -0,00054 dollarë për 1 XRP -0,00003 dollarë për 1 XRP
XRP/BTC 0.05% -0,00000054 ₿ për 1 XRP -0,00000003 ₿ për 1 XRP
EOS/USD 0.05% -0,012 dollarë për 1 EOS -0,003 dollarë për 1 EOS
EOS/BTC 0.05% -0,0000012 ₿ për 1 EOS -0,0000003 ₿ për 1 EOS

Por si renditen tarifat e Prime XBT krahasuar me shkëmbimet e tjera të tregtimit të marzhit? Le të hedhim një vështrim të shpejtë:

Shkëmbim Leva Kriptovalutat Tarifat Lidhje
Kryeministri XBT 100x 5 0.05% Tregtoni tani
BitMEX 100x 8 -0,025% - 0,075% Tregtoni tani
eToro 2x 15 0,75% - 2,9% Tregtoni tani
Binance 3x 17 0.2% Tregtoni tani
Bithoven 20x 13 0.2% Tregtoni tani
Kraken 5x 8 0,01 - 0,02% ++ Tregtoni tani
Gate.io 10x 43 0,075% Tregtoni tani
Poloniex 5x 16 0,08% - 0,2% Tregtoni tani
Bitfinex 3.3x 25 0.1% - 0.2% Tregtoni tani

Siç mund ta shihni, Prime XBT ofron tarifat më të ulëta të tregtimit në treg, gjë që e bën atë një shkëmbim të shkëlqyer për tregtimin e marzhit të kriptomonedhave ose instrumenteve të tjera financiare.

Platforma është jashtëzakonisht transparente kur bëhet fjalë për tarifa të ndryshme dhe e bën të lehtë për ju të bëni llogaritjen - nuk ka tarifa të fshehura.

Rishikimi i PrimeXBT


Prime XBT Security

Siguria është deri tani aspekti më kritik i çdo platforme tregtare. Prime XBT nuk është hakuar ende dhe përgjithësisht konsiderohet si një platformë e sigurt dhe e besueshme.

Shumica e bitcoin-ve të ruajtura në portofolin e platformës mbahen në ruajtje të ftohtë - një ruajtje e sigurt e mbyllur jashtë linje për të minimizuar shanset e aksesit të paautorizuar. Fondet që nevojiten për të mbuluar tërheqjet e përditshme po mbahen në një portofol të nxehtë. Transferimet midis portofolit të nxehtë dhe atij të ftohtë konfirmohen duke përdorur shumë nënshkrime, që konsiderohet të jetë një masë standarde sigurie në industri dhe ndihmon në zbutjen e rreziqeve për të pasur një pikë të vetme dështimi.

Masat e tjera të sigurisë të vendosura nga shkëmbimi përfshijnë mbrojtjen e Cloudfare kundër Sulmeve të Shpërndara të Mohimit të Shërbimit (DDoS). Pajisja e platformës është e pritur në serverët e Shërbimeve Ueb të Amazon, duke i dhënë asaj kapacitet të mjaftueshëm për të drejtuar motorin e saj të fuqishëm dhe efikas të tregtimit.

Të gjitha të dhënat e shkëmbyera mes jush dhe platformës janë të koduara duke përdorur kriptim të plotë SSL dhe është pothuajse e pamundur të përgjohen.

Nga ana e përdoruesit, Prime XBT ju lejon të siguroni llogarinë tuaj duke përdorur një kombinim të fortë email plus fjalëkalim, së bashku me Google Authenticator bazuar në 2FA (autentifikimi me 2 faktorë). Përveç kësaj, ai mbron fjalëkalimin dhe privatësinë tuaj duke i hash ato duke përdorur bcrypt me një faktor kostoje prej 12 dhe duke enkriptuar të gjitha të dhënat e tjera të ndjeshme.

Siguria e Prime XBT merr gjithashtu mbështetje të rëndësishme për mbrojtjen e privatësisë së përdoruesit të tyre. Nuk ju detyron të kaloni ndonjë kontroll të detyrueshëm KYC (njoh klientin tuaj) dhe nuk i lidh të dhënat tuaja me emrin tuaj, gjë që është një fitore e madhe për sigurinë e klientëve të tyre si parazgjedhje. Ju nuk mund të bëheni viktimë e hakerimit të synuar nëse askush nuk mund t'ju identifikojë.

Nga ana tjetër, privatësia është armiku më i madh i rregullatorëve. Prandaj, Prime XBT është një shkëmbim i parregulluar dhe nuk përputhet me asnjë kufizim bankar lokal.

Sidoqoftë, në rast se dikush arrin të hyjë gjithsesi në llogarinë tuaj, fondet tuaja mbrohen gjithashtu nga veçoria e detyrueshme e listës së bardhë të adresave të Bitcoin. Kjo siguron që bitcoin-et tuaja mund të tërhiqen vetëm në adresat tuaja të miratuara paraprakisht të BTC.

Gjithashtu, platforma ju lejon të kontrolloni nëse dëshironi të merrni njoftime me email pasi dikush të regjistrohet në llogarinë tuaj ose pozicioni juaj të likuidohet.

Me pak fjalë, Prime XBT është një nga platformat më të sigurta atje. Pavarësisht se është i parregulluar, ai e kompenson këtë duke u ofruar përdoruesve të tij siguri të gjithanshme për sa i përket sigurisë dhe privatësisë së llogarisë.
Rishikimi i PrimeXBT

Dizajni dhe përdorshmëria e Prime XBT

Gjëja e parë që do të shihni kur regjistroheni në platformë është përvoja e saj e pandërprerë e përdoruesit.

Në fakt, duhet më pak se një minutë për të hapur një llogari, dhe pak më shumë për ta ngarkuar atë me bitcoin dhe për të filluar tregtimin.

Një tjetër veçori mbresëlënëse është dizajni i platformës së tregtimit. Është jashtëzakonisht e thjeshtë të lundrosh, të bësh porosi, të shikosh tregje dhe të tregtosh. Megjithatë, nëse nuk është kështu për ju, ju gjithashtu mund të personalizoni ndërfaqen e platformës sipas nevojave tuaja individuale. Nëse jeni fillestar, ka të ngjarë që nuk do t'ju duhet shumë kohë që të filloni tregtimin gjithashtu - pavarësisht nga të gjitha mjetet dhe grafikët e avancuar të tregtimit, Prime XBT duket jashtëzakonisht intuitiv dhe miqësor për përdoruesit.

Ai gjithashtu ka aplikacione celulare Android dhe iOS për t'ju ndihmuar të tregtoni në lëvizje.
Rishikimi i PrimeXBT

Tregtimi në Prime XBT

Të gjitha tregtimet në Prime XBT sillen rreth shkurtimit ose dëshirës së tregut.

Nëse parashikoni një rënie të tregut, mund të blini një pozicion të shkurtër dhe të përfitoni prej tij nëse realizohet. Në rast se parashikoni një rritje të çmimit, mund të zgjasni tregun dhe të fitoni nga vlerësimi.

Prime XBT ju lejon gjithashtu të shtoni levë në tregtinë tuaj. Megjithëse tregtimi i levave është një aktivitet i rrezikshëm, ai ju lejon të përmirësoni madhësinë e pozicionit tuaj duke marrë hua fonde nga platforma.

Për shembull, nëse tregtoni tregun BTC/USD me një levë 1:100 duke përdorur 1000 USD të fondeve tuaja, madhësia e pozicionit tuaj arrin 100,000 USD. Një pozicion i tillë nënkupton fitime më të larta potenciale, por edhe një rrezik më të lartë likuidimi - sa më i lartë të jetë leva, aq më pak luhatje çmimi duhet për të mbyllur pozicionet tuaja dhe për të likuiduar fondet tuaja.

Rishikimi i PrimeXBT
Prime XBT ju lejon të bëni katër lloje porosish:

 • Tregu (default): një urdhër që ekzekutohet menjëherë me çmimin aktual të ofertës/blerjes.
 • Limit: një porosi që ju lejon të vendosni një ofertë me një çmim të kërkuar. Ai do të ekzekutohet kur çmimi i tregut ta arrijë atë.
 • Stop: një urdhër që ju lejon të mbyllni pozicionin nëse tregu arrin një nivel të caktuar.
 • OCO: një urdhër i përdorur nga tregtarët me përvojë për të kombinuar një urdhër ndalimi me një urdhër limit për të zbutur rreziqet e pozicionit.

Përveç kësaj, ju mund të vendosni një humbje të ndalimit ose të merrni nivele fitimi për çdo tregti. Ky funksion është jashtëzakonisht i dobishëm nëse keni objektiva specifike në mendje përpara se të hyni në pozicion.


Mbështetja e klientit

Në rast se keni ndonjë pyetje në lidhje me platformën Prime XBT ose tregtimin, mund të përdorni seksionin e saj FAQ për të gjetur përgjigje.

Përveç kësaj, platforma ka një bisedë për mbështetjen e klientit dhe një email mbështetjeje. Të dy këto kanale mbështetëse janë të hapura për mesazhe 24/7.
Rishikimi i PrimeXBT

Metodat e depozitimit dhe tërheqjes

Depozita minimale në shkëmbimin Prime XBT është 0.001 BTC. Nëse vendosni të përdorni levën, do t'ju lejojë të hapni pozicione me vlerë deri në 0,1 BTC.

Përndryshe, ju mund të rimbushni portofolin tuaj bitcoin duke përdorur integrimin Changelly. Kjo ju lejon të blini bitcoin drejtpërdrejt duke përdorur kartën tuaj të kreditit ose debitit. I gjithë operacioni kushton afërsisht 10% të shumës së blerjes suaj.

Lidhur me tërheqjet, nuk ka kufizime, por shuma duhet të jetë më e lartë se tarifa e paracaktuar e transaksionit të rrjetit bitcoin prej 0,0005 BTC.

Prime XBT përpunon tërheqjet vetëm një herë në ditë, diku midis orës 12:00 dhe 14:00 UTC. Sipas faqes së internetit të kompanisë, çdo tërheqje e kërkuar para orës 12:00 UTC do të përpunohet në të njëjtën ditë, por tërheqjet e kërkuara pas orës 12:00 UTC do të përpunohen vetëm ditën tjetër.
Rishikimi i PrimeXBT

Si të regjistroheni dhe të filloni tregtimin në Prime XBT

Regjistrimi i një llogarie për të filluar tregtimin në Prime XBT zgjat vetëm disa minuta. Ja çfarë duhet të kaloni:

 1. Formular regjistrimi. Regjistrohuni me emailin tuaj, konfirmoni atë dhe regjistrohuni në platformë.
 2. Financoni llogarinë tuaj. Depozitoni bitcoin-et tuaja direkt në platformë. Nëse nuk keni ende asnjë, mund ta blini me kartën tuaj të kreditit ose debitit atje nëpërmjet integrimit Changelly.
 3. Filloni tregtimin. Kjo eshte! Ju mund të tregtoni kriptomonedha, Forex, mallra dhe indekse të tjera me levën deri në 1000 herë.

konkluzioni

Prime XBT është një yll në rritje në tregun e tregtimit të derivateve. Platforma dallohet duke mbajtur një qëndrim të qartë kundër rregulloreve të detyruara kundër privatësisë, gjë që është një plus masiv për entuziastët e privatësisë.

Platforma tregtare e Prime XBT është përshtatur si për përdoruesit me përvojë ashtu edhe për fillestarët dhe ofron një përvojë pa rrëmujë, pavarësisht nga shumë veçori të avancuara.

Përdorimi i integrimeve inteligjente si Changelly ose Covesting është një qasje e zgjuar dhe e hapur për të përmirësuar funksionalitetin e platformës jashtë domenit të saj të paracaktuar dhe përbën një përvojë të shëndetshme tregtare.

Në përgjithësi, një Prime XBT relativisht i ri tashmë po provon të jetë një lojtar serioz në industrinë e tregtimit të kriptove.

Mohim përgjegjësie: Tregtimi i marzhit konsiderohet të jetë një aktivitet i rrezikshëm, prandaj bëni kujdesin tuaj dhe mos tregtoni kurrë më shumë sesa mund të përballoni të humbni.

Përmbledhje

 • Adresa e internetit: Prime XBT
 • Kontakti i mbështetjes: Link
 • Vendndodhja kryesore: Seychelles
 • Vëllimi ditor: ? BTC
 • Aplikacioni celular i disponueshëm: Po
 • Është e decentralizuar: Jo
 • Kompania mëmë: PrimeXBT Trading Services
 • Llojet e transfertave: Kartë Krediti, Kartë Debiti, Transferim Kripto
 • Fiat i mbështetur:
 • Çiftet e mbështetura: 10
 • Ka shenjë: -
 • Tarifat: Shumë të ulëta

Thank you for rating.